RAMAZAN SIRRINA ERİŞECEĞİMİZ BERAT KANDİLİMİZ MÜBAREK OLSUN

Ramazan Sırrına Erişeceğimiz Berat Kandilimiz Mübarek Olsun. Berat Kandili, hayatımızın en önemli dört gecesinden bir tanesidir. Berat kelimesinin sözlük anlamı temize çıkmak demektir.

Berat Gecesi, Şaban ayının 15. gecesidir Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim, Levhi mahfuza bu gece indirilmiştir. Allah’u Teala Duhan Suresi’nde şöyle buyurmaktadır:
Apaçık olan Kitab’a andolsun ki, biz onu mübarek bir gecede indirdik. Elbette biz insanları uyarmaktayız. (Duhan2-3)

Şaban ayının 14’ünü 15’ine bağlayan bu mübarek gecede Peygamber Efendimiz S. A.V. ile Hz. Aişe Validemiz arasında şöyle bir olay gerçekleşmiştir.

Fahri Kainat Efendimiz (S.A.V.) Şaban ayının 15. Gecesi yani Berat Kandili’nde sabaha kadar ibadet etmek için Hz. Aişe Validemizden izin istemişler. Ve sabah kadar ağlayarak namaz kılıp dua etmişler. Buna şahit olan Hz. Aişe Validemiz, “Ya Resulullah, siz günahkar değilsiniz ki bu kadar ağlayıp yalvarıyorsunuz.” demişler. Peygamber Efendimiz (S.A.V.) bunun üzerine, “Şükredici kulda mı olmayayım ya Aişe.” diyerek eklemişler. Yâ Aişe! Bugün hangi gece olduğunu bilir misin? Bu gece Şaban’ın yarısı gecesidir. Bu gecede, Allah (c.c) kullarına rahmet, şefkat ve lütuf ile tecelli eder. Bu gece, geceden sabaha kadar Allah’u Teala’nın affı affı alemde tecelli eder, günahlar silinir, Hacca gidecekler ve bütün rızıklar yazılır.

Allahu Teala nın Mağfiret Ve Rahmet Gecesi
Ramazan Sırrına Erişeceğimiz Berat Kandilimiz Mübarek Olsun

Şaban ayının 15. gecesi olan mübarek Berat Kandili, insanların bir yıllık yaptıkları işlerin Hakk Teala katında belirlendiği gecedir. Bu gece aynı zamanda 15 gün sonra rahmet yağmurlarının sağnak sağnak üzerimize dökülmeye başlayacağı mübarek Ramazan-ı Şerif ayının sırrına erme gecesidir.

Bu gece Rahmet gecesidir. Çünkü affı ve Rahmeti bol olan Cenab-ı  Hak bu gece sabaha kadar melekleriyle aleme tecelli eder.

Allahü Teala bu mübarek gecede buyurur ki: “Af isteyen yok mu, affedeyim. Rızık isteyen yok mu, rızık vereyim. Dertli yok mu, sıhhat, afiyet vereyim. Ne isteyen varsa istesin, vereyim.” Bu hal, sabaha kadar böylece devam eder.

Hayatımızın en önemli gecelerinden biri olan Berat gecesinde büyük zatlar şöyle dua ederlerdi:

Ya Rabbî, Kur’an-ı Kerim’inde, “Allah, dilediğini siler, dilediğini de sabit bırakır, Levh-i mahfuz Onun katındadır” buyuruyorsun. Eğer benim ismim cennetlikler defterinde ise, orada sabit kıl! Eğer ismim cehennemlikler defterinde ise, ismimi oradan silip,cennetlikler defterine yaz! Ey büyük Allah’ım, kalbleri iyiden kötüye, kötüden iyiye çeviren, ancak sensin. Kalbimi, dininde sabit kıl, dininden döndürme, ayırma Ya Rabbi!

Bu mübarek gecede edeceğimiz ibadetler Hakk Teala’nın katında kabul olsun. Her daim ve ömür kandilimizin sonunda beratımızı alanlardan olmak duasıyla Berat Gecemiz Mübarek Olsun!

YUKARI