MANEVİ BOYUTLARIN AÇILDIĞI KADİR GECESİ

Manevi Boyutların Açıldığı Kadir Gecesi mübarek olsun. Ayların en güzeli ve en şereflisi olan Ramazan-ı Şerif ayının içerisinde bulunan ve bin aydan daha hayırlı olan mübarek Kadir Gecemiz… Hepimizin bildiği üzere bu kıymetli gece, dinimizce kutsal sayılan her gün ve geceden üstün ve faziletlidir.

Mübarek Kadir Gecesi, çok büyük bir hikmet taşır. Yüce Rabbimiz yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de bize bu geceyi her şeyin değiştiğini zikrederek tanıtmıştır. Bu öyle bir değişimdir ki; diğer gecelerden farklı olarak fiziksel değişimlerde yaşanır.

Kadir Gecesi, hava berrak ve ılık olur, denizlerin suyu tatlılaşır, ertesi gün güneş şuasız doğar. Tüm bunlar Kadir gecesinin alametlerindendir ve fiziksel değişimlerle boyutların açıldığını gösterir.

Kur’an-ı Kerim’in İndiği Gece
Manevi Boyutların Açıldığı Kadir Gecesi

Kadir Gecesi, Bir yıl içerisinde yer alan tüm gecelerden farklı ve fevkalade özelliklere sahip bir gecedir. Bu gecede, bir insanın ömrü boyunca çözemediği problemleri çözme şansı vardır. Dua kapılarının ardına kadar açıldığı bu gece ne mübarek bir gecedir.

Bu gece manevi boyutlar açılır. Çünkü bu mübarek Kadir Gecesi’nde ruhlar ve melekler sabaha kadar dünya boyutuna inerler. Aslında başka bir bakış açısıyla Kadri Gecesi’nin manevi kıymeti görünür, görünmez tüm alemlerde yaşanır.

Allah’u Teala Kadir Gecesi “Bin Aydan Hayırlıdır” derken, Kur’an-ı Kerim’de yer alan ayetlerde kullanmış olduğu üzere, Kadir Gecesi’nin tanımlanması imkansız bir vasfının olduğunu bildirmiştir.

Bu gece tüm alemlerin bayramıdır. Sabaha kadar bütün varlıklar Allah’a secde ederler, melekler ve ruhlar intikal ederler.

Allah izin vermedikçe ne ruh ne de melekler mekan değiştirebilirler. İşte Yüce Rabbimiz Kadir Gecesi’nin önemini ve çoşkusunu, rahmeti ilahisinin sonsuzluğunu bize böyle bildiyor.

Hakk Teala Kadir suresi’nde şöyle buyuruyor: 

Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla…

Biz o (Kur’ân)nu Kadir gecesinde indirdik.

Kadir gecesinin ne olduğunu sen nereden bileceksin?

Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.

Melekler ve Ruh (Cebrail veya Ruh adındaki melek) o gece Rablerinin izniyle, her iş için inerler.

O gece, tanyeri ağarıncaya kadar süren bir selâmettir.

Bu mübarek gecenin mana sırrına erenlerinden olabilmek duası ile Kadri Gecemiz Mübarek Olsun…

YUKARI