ATATÜRK Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

Atatürk’ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun. Yıl 19 Mayıs 1919 Türk tarihinin dönüm noktası, milli mücadelenin başlangıcı olan en önemli tarih olarak kayıtlara geçmiştir. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün dilinden milli mücadelemiz, “1919 senesi Mayısının 19’uncu günü Samsun’a çıktım” sözü ile başlar.

19 Mayıs 1919 tarihi, Atatürk için bir başlangıçtı. Atatürk’ün tek düşüncesi ve hedefi, tam bağımsız bir Türkiye Cumhuriyeti idi. İşte bu düşüncenin fitili, 16 Mayıs tarihinde 18 kişilik bir ekiple birlikte Bandırma isimli vapurla yola çıkan ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ateşledi.

19 Mayıs 1919 Türk Tarihinin Dönüm Noktası
Atatürk’ü Anma Gençlik Ve Spor Bayramımız Kutlu Olsun

Birinci Dünya Savaşı’ndan büyük yenilgiyle ayrılan Osmanlı İmparatorluğu, Avrupa’nın gözünde artık hasta bir adamdır. Ve birçok devlet tarafından kolayca yutulabilecek bir lokma haline gelmiştir. Bu durum işgal kuvvetlerine gün doğurmuş ve topraklarımızın büyük kısmı işgal kuvvetlerince parsellenmişti.

Vatan toprağına aşık 7’den 70’e tüm ulusumuz tüm gücüyle bu kötü durumdan kurtulma mücadelesine girmişti.

Aziz vatanımızın her tarafı işgal edilmiş yaşanan bu kaos ortamında, Mustafa Kemal Atatürk bir güneş gibi doğdu.

Mustafa Kemal Atatürk, bu kurtuluş mücadelesinin özellikle Anadolu topraklarından başlaması gerektiğini biliyordu. Atatürk bu kuvvetli inancıyla 16 Mayıs tarihinde Samsun’a doğru yola çıktı. Samsun’a ayak bastığı tarih olan 19 Mayıs 1919’da ise Kurtuluş Savaşı’nı başlattı.

“Ya İstiklal Ya Ölüm” sloganıyla gencinden yaşlısına tüm ulusumuz bu mücadelede yer aldı.Kutsal vatan topraklarımızın her bir karesi İngilizler, Fransızlar, Yunanlılar tarafından işgal edilnmiş, halkımız perişan bir durumdaydı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 19191’da Samsun’a ayak basarak yaktığı Kurtuluş ateşi tüm dünyaya bir kez daha Türk Milleti’nin asla esir edilemeyeceğini ve bu aziz vatanın asla bölünemeyeceğini gösterdi.

Ben 19 Mayıs ta Doğdum

Atatürk, Samsuna’a ayak basıp kurtuluş mücadelesini başlattığı bu tarihi günü, Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceği olan gençlere emanet etti. Çünkü Atatürk, gençleri çok seviyor ve onlara sonsuz güveniyordu.

Mustafa Kemal Atatürk, gençliğe hitaben yaptığı konuşmasında, “Ey Türk Gençliği! Birinci ödevin; Türk bağımsızlığını, Türk Cumhuriyetini sonsuzluğa değin korumak ve savunmaktır. Varlığının ve geleceğinin biricik temeli budur. Bu temel senin en değerli güven kaynağındır." Diyerek bu güveninin sözleriyle de göstermiştir.

Ulu Önderimiz bir konuşmasında, Samsun’a çıktığı 19 Mayıs tarihi için ben bugün doğdum demiştir. 1981 yılından itibaren de Atatürk’ün bu sözü üzerine 19 Mayıs “Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanmaya başlamıştır.

Bu vatan toprakları kolay kazanılmadı. Her bir karesinde nice canlar, istiklal mücadelesi uğruna canlarını hiçe saydılar.

Atatürk’ün ve tüm şehitlerimizin kutsal emanetinin bekçileri olan gençlerimiz, bayramınız kutlu olsun. Ne Mutlu Türküm Diyene!

YUKARI